View unanswered posts | View active topics It is currently Thu Mar 28, 2024 2:42 pm



Reply to topic  [ 4 posts ] 
Jak grać Lodową Wiedźmą - poradnik 
Author Message
Moderator
User avatar

Joined: Mon Jun 03, 2013 11:44 pm
Posts: 657
Location: Poland
Reply with quote
Post Jak grać Lodową Wiedźmą - poradnik
To mój drugi poradnik z cyklu "Nie podoba się - wciśnij Alt + F4", ale chętnie zapoznam się z uwagami innych, szczególnie jeśli grają Lodowymi Wiedźmami. Przede wszystkim ma to być kompendium dla początkujących.

Wybierz Lodową Wiedźmę jeśli chcesz:

  • grać najrzadziej wybieraną klasą w grze,
  • ginąć po jednym ciosie w plecy praktycznie każdej innej postaci,
  • ale mimo to walczyć w zwarciu,
  • być pierwszym celem praktycznie każdej ogarniętej postaci,
  • być ostatnią postacią, którą leczy 90% Paladynów,
  • ginąć zawsze, gdy upadniesz,
  • grać postacią, która na początku zupełnie nie posiada umiejętności ofensywnych,
  • patrzyć jak 8 zamrożonych wrogów roztapia się, bo w Twojej drużynie nie było nikogo, kto by ich pozabijał,
  • posiadać bardzo potężną umiejętność od 20 poziomu, z której praktycznie nie opłaca się korzystać,
  • mieć świetną możliwość współpracy z orkami, z której oni zwykle nie korzystają,
  • trollować Siostrę Ognia.

Jak grać? – porady ogólne

  • zawsze bądź gotowa do mrożenia, jeśli nie możesz użyć tej zdolności, nie zbliżaj się do wrogów.
  • zawsze pilnuj osłony przed ogniem. Nawet jak nie ma u przeciwnika Siostry Ognia, lepiej jest stracić 5 punktów klasowych niż zapomnieć o osłonie i umrzeć.
  • uważaj na ataki, które przewracają – silny cios Berka, uderzenie tarczą Tanka, miny Sapera i lód na ziemi. Jeśli upadniesz – nie żyjesz.
  • nigdy nie wahaj się przerwać mrożenia, żeby postawić blok. W 9 przypadkach na 10 i tak nie zamrozisz przeciwnika, a blok może uratować Ci życie.
  • promień rażenia lodowego pocisku jest całkiem spory – przydaje się to do niszczenia zgromadzonych wokół siebie krasnoludzkich konstrukcji.
  • Twój potężny atak jest szybki i bolesny, ale pamiętaj, że nie jesteś od bicia. Jeśli już atakujesz – bij w plecy.
  • Bądź mobilna. Inkwizytorzy i inni zawsze wybiorą Cię jako pierwszy cel, więc nie stwarzaj okazji do łatwego Cię dorwania. Podbiegasz, zamrażasz, uciekasz – to Twoja filozofia gry.
  • Miej stały zapas mikstur. Mikstury zdrowia używaj nawet jeśli wydaje Ci się, że możesz wytrzymać jeszcze jeden cios – bo nie wytrzymasz. Miksturę many czasem szybciej jest wypić, niż rzucić wyssanie many na przeciwnika. Pasek energii zawsze przydaje się, żeby dobić przeciwnika.
  • Jeśli w pobliżu jest ustawiony kanonier – zginiesz, więc albo poczekaj aż go zniszczą, albo spróbuj samodzielnie go zabić zachodząc od tyłu lub używając lodowych pocisków.
  • - Najważniejsze runy dla Ciebie to te, które zwiększają zdrowie. Często będziesz ginąć od jednego ciosu, a te runy mogą temu zapobiec. Jedną runę zostaw na bonus do energii – przyda się do ucieczki po kopnięciu berka.
  • Nigdy nie żałuj punktów na magiczną ciszę – to jedna z potężniejszych i bardziej niedocenianych Twoich zdolności.
  • Używaj lodowych pocisków do nabijania sobie punktów klasowych – zadają one przyzwoite obrażenia, ale ważniejsze są punkty klasowe. Na początku meczu 3 trafienia i masz już na ochronę przed ogniem.
  • Zawsze podbiegaj od tyłu i mroź. W większości przypadków zanim wrogowie zorientują się, gdzie jesteś, będzie już za późno.

Jak rozwijać postać?

Pamiętaj, że nie jesteś od zadawania obrażeń, dlatego nie masz wielu umiejętności ofensywnych. I jak tylko nadarzy się okazja, zainwestuj w nie, bo w grach publicznych raczej nie masz co liczyć na swoją drużynę.

Magia wody, Magia obronna, Błogosławieństwo wody – trzy podstawowe umiejętności, które zwiększają zdrowie i biegłość. Zawsze staraj się wziąć je tak szybko jak się da, a jeśli tego nie zrobisz, miej dobry powód!

Magiczna cisza – ABSOLUTNA PODSTAWA, należy ją wykupić tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Ta umiejętność pozwala rzucić kulę energii, która wysysa manę przeciwników i przekazuje ją Tobie. Zaletą jest to, że rzucona na krasnale uniemożliwia im budowanie podstawowych obiektów, rzucona na Inkwizytora skraca mu czas trwania niewidzialności, Paladyn nie ma many do leczenia, Lodowa Wiedźma nie może mrozić, Czarodziejka Ognia rzucać Kul Ognia, Tank używać Magicznej Tarczy a Berserker nie korzysta z umiejętności, która daje mu prędkość ataku. Wada jest taka, że kula jest optycznie mniejsza niż w rzeczywistości, przez co bardzo łatwo zahaczyć nią gdzieś, przez co nie doleci do miejsca docelowego. Rzucenie jej także trwa trochę czasu, przez co ofiara może uciec.

Zamieć – ABSOLUTNA PODSTAWA, maksymalizuj ją tak szybko jak się da, gdyż stanowi Twoje główne źródło punktów klasowych. To bardzo silna umiejętność, niestety na wyższych poziomach każdy przeciwnik może uciec z zasięgu mrożenia, a wielu z nich posiada umiejętności, które przerywają mrożenie. Zanim zamrozi, spowolni, a to też dobry efekt.

Kula lodu – bardzo przydatna umiejętność, którą możesz wziąć na 1 poziom, a potem zostawić resztę na koniec. Przydaje się do niszczenia pułapek, usuwania konstrukcji umieszczonych w niedostępnych miejscach oraz dobijania uciekających przeciwników. Wyższe poziomy zwiększają jej moc, ale manę, z której korzysta, lepiej zostawić na Zamieć.

Czakramy – podstawowa broń Lodowej Wiedźmy, o całkiem dużych obrażeniach i całkiem szybkim ataku. W zwarciu przydaje się bardziej niż inne umiejętności, gdyż nie zużywa ani many, ani punktów klasowych, a dodatkowo każdy skuteczny cios daje Ci punkty klasowe.

Lodowa klątwa – bardzo potężna umiejętność, dzięki której ginący przeciwnik zamraża znajdujących się w pobliżu towarzyszy. Na pierwszy poziom weź jak najszybciej, z kolejnymi możesz zwlekać, ale pamiętaj że i tak zawsze warto rozwijać ją do końca. Tylko Paladyn ma zdolność, która pozwala zdjąć rzuconą na postać klątwę.

Tarcza przeciwogniowa
– podstawa na 1 poziom, kolejne zostaw na sam koniec. Sprawia, że większość czarów Siostry Ognia na Ciebie nie działa, a co więcej, odbija w jej stronę wystrzelone kule ognia. To powód, dla którego Siostry Ognia z reguły nie atakują Lodowych Wiedźm.

Oślepiający lód – rzuca się go na ziemię, dzięki czemu przeciwnicy nie mogą biegać, a jeśli to zrobią, przewracają się. Świetne narzędzie do spowalniania wrogów, wywracania biegnących i ucieczki przed nimi. Wada jest taka, że nie widać czy zaklęcie rzucił przyjaciel czy wróg i na wszelki wypadek, gdy nie masz pewności, lepiej jest na nim nie biegać. Warto mieć tę umiejętność.

Krzyk syreny
– jedna z nielicznych ofensywnych umiejętności Lodowej Wiedźmy, ale działa na wszystkich, ale znacznie mocniej na zamrożonych przeciwników. Jest drogi, łatwo go przerwać i często użyjesz go nieskutecznie. Ale jeśli już się uda, to może siać prawdziwe spustoszenie, szczególnie, że działa także na działa Kanonierów i moździerze Saperów.

Rozbicie – jeszcze jedna umiejętność ofensywna, ale o bardzo ograniczonym zasięgu. Używana tylko przeciwko zamrożonym celom i także łatwo ją przerwać. Niezaprzeczalnie pozwoli Ci wygrać wiele starć 1 na 1, ale zdania co do tego, czy się opłaca używać jej na jednego wroga, są podzielone.

Sztuka Kowalska – dzięki tej spada czas tworzenia przedmiotów – więc bierz tylko jeśli jesteś bardzo niecierpliwa. Ogólnie ta umiejętność jest zbędna.

Natychmiastowe zamrożenie
– natychmiastowe tylko z nazwy. Jeśli wśród wrogów jest Tank – z pewnością zasłoni się tarczą. Jeśli nie trafisz w Paladyna – rozmrozi sojuszników. W innych przypadkach – wrogowie się rozbiegną. Bardzo potężna zdolność, z której w praktyce bardzo rzadko da się skutecznie skorzystać. Po prawdzie podobny efekt przy odrobinie szczęścia można osiągnąć Klątwą, która jest znacznie tańsza.

Taktyka walki z innymi klasami

Inkwizytor – stworzony do zabijania takich jak Ty. Przerywa twoje czary, rzucając piasek w oczy, a i tak w większości przypadków wskoczy Ci niewidzialny na plecy i zabije jednym ciosem. W starciu raczej nie zdążysz go zamrozić, ale spowolnisz, dzięki czemu uda Ci się zablokować jego szybkie ataki i być może uda Ci się go skontrować.
Ogólna zasada – unikaj.

Paladyn – choć pewnie o tym nie wie, także ma potężny atak i jeśli uderzy Cię w plecy, najpewniej zginiesz. Więc nie odwracaj się tyłem, staraj się go zamrozić i licz na to, że towarzysze go zabiją. Z dystansu zawsze warto posłać mu wyssanie many, to zwiększa jego szanse na szybką śmierć.
Ogólna zasada – mroź i licz na sojuszników.

Kanonier – jest postacią, która nie jest Twoim zmartwieniem. Ale sojusznicy w grach publicznych na ogół uważają podobnie i go nie atakują, przez co najczęściej Ty cierpisz. Nie pozwalaj się mu rozbudować i używaj lodowych pocisków do niszczenia jego konstrukcji. Jeśli jest już rozbudowany, podejdź od tyłu i mroź – to go nie zabije, ale może zachęci jakiegoś sojusznika do zrobienia z nim porządku. Często masz możliwość zniszczenia golema naprawczego z dystansu – korzystaj z niej. I uważaj na arkebuz!
Ogólna zasada – dręczyć z daleka, nie pozwolić się rozbudować.

Saper – Bardzo uperdliwa postać, szczególnie ze względu na miny i arkebuz, którym zwykle Cię zabije, jeśli trafi w plecy. Ma mocne uderzenie, ale relatywnie łatwo go zamrozić. Jeśli zbuduje młot parowy, nie będziesz mogła nic zrobić, dlatego warto niszczyć go z dystansu lodowymi pociskami.
Ogólna zasada – dręczyć atakami z dystansu, niszcząc konstrukcje.

Berserker – Zawsze gdy atakuje, zmieni kierunek ataku, żeby trafić Ciebie. Jest szybki i potężny, w wielu przypadkach zabije Cię jednym ciosem – i blok w niczym tu nie pomoże. Nic na to nie poradzisz, możesz go mrozić, gdy jest zajęty walką z kim innym, lub próbować spowolnić, licząc na pomoc sojusznika. Dodatkowo kopniakiem przerywa Ci czary i kradnie energię, uniemożliwiając ucieczkę.
Ogólna zasada – trzymać się z dala, mrozić, gdy jest zajęty.

Tank – jego magiczna tacza chroni właściwie przed każdym rodzajem Twojego ataku, ale także może chronić Ciebie, więc jeśli masz tanka sojusznika, to walka w parze może okazać się bardzo opłacalna. Blokuj uderzenia tarczą, podbiegaj maksymalnie blisko i mroź – jest to jedyna postać, której nie jesteś w stanie zabić samymi umiejętnościami, ale zwykle niewiele mu wówczas do śmierci brakuje.
Ogólna zasada – trzymaj się bardzo blisko, mroź i nie daj się przewrócić.

Siostra Ognia – twój ulubiony cel, dwa potężne ciosy w plecy i leży, a sama ma ograniczone możliwości zaatakowania Ciebie. Dużo blokuj – dzięki temu nie otrzymasz dużych obrażeń od potężnego ciosu i nie podrzuci Cię do góry. Jedyne zagrożenie może stanowić piorun, ale jeśli nie znajdzie się on za Twoimi plecami, przez blok nie zada dużych obrażeń, a spowoduje że Siostra Ognia straci sporo punktów klasowych.
Ogólna zasada - blokuj, mroź, atakuj w plecy.

Lodowa Wiedźma – Zwykle walkę wygrywa ta, która wyssie manę przeciwniczki. Ważne jest też tempo rozpoczęcia mrożenia i ew. prędkość tegoż, więc uważaj na wrogich Pladynów w pobliżu. Jak już nie możesz mrozić – uderzaj w plecy, to tylko elfka, a elfki łatwo zabić.
Ogólna zasada – bądź szybsza, bądź sprytniejsza.

Filmy poglądowe

Dlaczego Instant Freeze jest nieopłacalny?

phpBB [video]


phpBB [video]


phpBB [video]



Dlaczego tempo i kolejność mrożenia są losowe?

phpBB [video]



Jak łatwo zginąć?

phpBB [video]


phpBB [video]



Kto mi powie, skąd ta śmierć?

phpBB [video]



Żeby nie było, że tylko straszę...

phpBB [video]


Tue Jul 22, 2014 5:04 pm
Profile
User avatar

Joined: Fri Aug 23, 2013 8:56 pm
Posts: 939
Location: Poland
Reply with quote
Post Re: Jak grać Lodową Wiedźmą - poradnik
Zacząłem czytanie od tej pierwszej wypunktowanej listy. Już miałem pisać, kiedy przeczytałem pierwsze zdanie.. ;p
Tak czy inaczej, jeśli to ma być kompendium dla początkujących to można to było napisać bardziej pozytywnie :P Chociaż z drugiej strony początkujący nie powinni zaczynać od lodowej, a poznać ją samemu.
"Jak grać" jest całkiem spoko, dalej już mi się nie chciało czytać (proszę o zrozumienie, dopero wróciłem z roboty:(;o ). Tylko nie lubię jak ktoś mówi o potkach:/ powinny mieć przynajmniej jakiś dłuższy (znacznie) cooldown, bo osoba z premium potki ma, a osoba bez premium potek nie ma, nigdy. Pomijam oszczędzanie typu "tym razem mogę zginąć, uleczę się następnym".

Jeśli chodzi o "jak zginąłem" to zapewne lagi, ale myślę że to było pytanie retoryczne;p
Z niecierpliwością czekam na kompilację "dlaczego warto używać insta". A może kiedyś sam zrobię *.* Póki co niet wremieni.

Ładny layout.

Pozdrawiam!


PS. A ten filmik z deathem od berka przy rzucaniu insta, cmon miał Cię na blackliście zanim stanąłeś (już był w górze): P
A co do tej kolejności zamrażania. Kurde, naprawdę niezła zagwostka, być może to się jakoś je z tą tarczą Twojego tanka która na ułamek sekunda osłoniła wrogą lodową przed Tobą.. ALe jak?


Tue Jul 22, 2014 10:51 pm
Profile
Moderator
User avatar

Joined: Mon Jun 03, 2013 11:44 pm
Posts: 657
Location: Poland
Reply with quote
Post Re: Jak grać Lodową Wiedźmą - poradnik
Xylar wrote:
jeśli to ma być kompendium dla początkujących to można to było napisać bardziej pozytywnie :P Chociaż z drugiej strony początkujący nie powinni zaczynać od lodowej, a poznać ją samemu.

Niestety do ok. 10 poziomu lodową gra się bardzo ciężko. Potem jest lepiej, ale wierzę, że mała popularność tej klasy wynika właśnie z powodu odbicia się i uczucia bezsilności na niskich poziomach. Piszę negatywnie, żeby nie zrażać nikogo jeszcze bardziej w samej grze - zresztą to taki styl tylko, o Ognistej pisałem podobnie ;)

Quote:
Jeśli chodzi o "jak zginąłem" to zapewne lagi, ale myślę że to było pytanie retoryczne;p

Chciałbym, żeby to były lagi jak w filmie z pierwszą śmiercią. Analizowałem to nagranie parę razy, na różne sposoby, łącznie z minutami przed i po tym co na filmie - nie ma wyśnienia, to jakiś błąd, zupełnie nie potrafię tego wytłumaczyć sytuacją na arenie.

Quote:
Z niecierpliwością czekam na kompilację "dlaczego warto używać insta".

Hmm... mógłbym wrzucić parę ładnych akcji (jak ta z mortarami), ale... nie warto go używać :P

Quote:
PS. A ten filmik z deathem od berka przy rzucaniu insta, cmon miał Cię na blackliście zanim stanąłeś (już był w górze): P

Taki "instant", że nawet berek zdąży przylecieć i wyprowadzić mocny atak... ale punkty klasowe zeżarło, więc efekt powinien być!

Quote:
A co do tej kolejności zamrażania. Kurde, naprawdę niezła zagwostka, być może to się jakoś je z tą tarczą Twojego tanka która na ułamek sekunda osłoniła wrogą lodową przed Tobą.. ALe jak?

Zamarznięta lodowa, która zaczęła mnie mrozić dużo później zamroziła mnie, rozmarzła i zaczęła dalej mrozić. W takiej kolejności. Próbujesz to rozwikłać? :D


Wed Jul 23, 2014 12:32 pm
Profile
User avatar

Joined: Fri Aug 23, 2013 8:56 pm
Posts: 939
Location: Poland
Reply with quote
Post Re: Jak grać Lodową Wiedźmą - poradnik
"poznać ją samemu" - miałem na myśli ofc żeby poznać ją z 3. osoby, grając jakimś berkiem, czy coś. Ot takie sprostowanie bo mogło inaczej zabrzmieć, teraz zauważyłem.

Do ok. 10 poziomu, w sumie nie wiem jak się nią gra, mi się grało bardzo lekko, ale to raczej zasługa tego że miałem jakiś staż w grze za sobą.

Na początku filmiku w niewyjaśnionych dla mnie okolicznościach znacznie przesuwa się podczas zamrażania wroga lodowa, co sugeruje jedynie lagi. To mogło spowodować że w ogóle nie widać nigdzie inqa który Cię zabił;o

To prawda, jak cp jest zużyte to skill także powinien zostac rzucony. Nie wiem czemu jest inaczej, to głupota. Zwłaszcza w przypadku niezatrzymywalnej czynności rzucania instanta przez samą lodową. // Ano zdąży, skoro najpierw to on wykonał ruch, później Ty. :p

Nie tak dużo później :P No próbuję, to musi się dać jakoś wytłumaczyć;p


Wed Jul 23, 2014 6:13 pm
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 4 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.